W.M. Cone 58-60
W.C Magee 61-63
D.B Meek 63-64
RW Trimble 64-66
JW Stouffer 67-69
RW Christian 69-71
Menikheim 71-72
A. Witham 72-73
J.J.Hogan 73-74

Warren M. Cone

After graduating from WHS I attended Springfield College. I enlisted in the Navy on Jan 15, 1943. Recruit Training (boot camp) followed at the Naval Station, Newport, RI. Until March 1943. Next came the Naval Hospital Corps School in Portsmouth, VA. then the Naval Hospital Chelsea, MA. In Oct 1943, I was enrolled in the Navy V-12 program at Tufts University. In March 1945 attended a Naval course at Princeton, Princeton, NJ. Enroute to the Naval Reserve Midshipmen's School, Northwestern University, and upon completing officer training there, was commissioned an ensign in the U.S. Naval Reserve July 30, 1945.

Marjorie Nutting and I were married on Aug 1,1945 Smart Move.
After receiving my commission, we were off to the Submarine-Chaser Training Center in Miami, until Oct 1945 when I joined the USS Philadelphia (CL-41) as assistant Gunnery Officer. In Nov.,1 945, was transferred to the Training Command, U.S. Atlantic Fleet attending the Navy's fighter directors school St. Simons, GA. And from March 1946 to June 1947, I was wn instructor at the Combat Information Team Training Center in Boston. I next served as operations officer of USS Stormes (DD-780) homeported Norfolk, VA. In April I assumed command of the patrol craft USS PC 1263, homeported in Key West, FL

From May to Aug 1952, I attended the Atomic Defense and Naval Damage Control courses at the Naval Station, Treasure Island, CA. After which I had post-graduate instruction in communications at the Naval Post-Graduate School in Monterey, CA. Upon graduation I was assigned to the staff of Commander Battleship Division Two as communications officer and this tour was from July 1953 until Feb. 1955,homeported in Norfolk. Then it was off to London, England where I became assistant communications plans officer on the staff of Commander in Chief, Naval Forces, Eastern Atlantic and Mediterranean. In March 1957 I was assigned as executive officer of USS Laffey (DD724), serving until Sept 1958. I then reported as prospective commanding officer in the precommissioning detail for the USS Claud Jones (DE-1033) at Avondale Marine Ways Inc., Avondale, LA. And I commanded that Destroyer from her commissioning until July, 1960.

Following that tour I attended the Naval War College in Newport, RI. Upon graduation I was assigned as assistant head of requirements branch and communications satellite project officer in the Division of Naval Communications, Office of the Chief of Naval Operations, in Washington, D.C. I then served from June 1963 to June 1965 as readiness officer on the staff of Commander, Sixth Fleet, homeported in Villefranche, France.In July 1965 I assumed command of USS Charles R. Ware (DD-865) homeported in Mayport, FL. And in Dec 1966, assumed command USS Yellowstone (AD-27).

In June 1968, I reported as assistant commander for plans, programs and requirements at Naval Communications Command in Washington, D.C., and from September, 1969 to August, 1970, I was director of the communications plans, policy and requirements division, Office of Chief of Naval Operations. I took command of Destroyer Squadron Three Aug., 1970 and in Aug. 1971 became deputy director of the Naval Communications Division, Office of the Chief of Naval Operations and was selected for flag rank in April 1972. I became the Naval Telecommunicatuions Systems Architect in July 1972. In May, 1973 reported as deputy director of Communications-Electronics J-6, Joint Staff, Office of the Joint Chiefs of Staff, in Washington,D.C. From Dec,1974 to June 1975, I served as Acting Director. From July, 1975 to Aug, 1977 I served as Director of CommunicationsElectronics for the U.S.European Command in Stuttgart, Germany. I retired Sept.1,1977.

Activities since retirement: Member of the Windsor Rotary Club, President 1984-5, and am a Paul Harris Fellow. Commisioner of Public Safety, State of Vermont, Chairman, District Three Environmental Commission and member of the State Environmental Board;Justice of the Peace and Chairman of the Board of Civil Authority in Hartland; Member of the Congregational Church;
Director and Treasurer of Camp Billings; Incorporator and Trustee Mt. Ascutney Hospital; Golf and Cross Country Skiing.

Military decorations include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with two gold stars, Meritorious Service Medal, American Campaign Medal,World War II Victory Medal, Navy Occupation Service Medal , Europe Clasp and the Naqtional Defense Service Medal with bronze \ star.


Dates of Command                        Commanding Officers

1.) 10 Feb 1959 - Jul 1960         Lcdr. Warren M. Cone (ret. as Radm.)  
2.) Jul 1960 - Nov 1961              Lcdr. Walter Murphee Meginniss  
3.) Nov 1961 - Jul 1963              Lcdr. William Cornell Magee  
4.) Jul 1963 - Dec 1964              Lcdr. Donald B. Meek  
5.) Dec 1964 - Jul 1966              Lcdr. Richard W. Trimble  
6.) Jul 1966 - 16 Dec 1967         Lcdr. George R. McKee, Jr.  
7.) 16 Dec 1967 - Jul 1969         Lcdr. John Willoughby Stouffer II  
8.) Jul 1969 - Apr 1971              Lcdr. Richard A. Christian  
9.) Apr 1971 - Jul 1972              Lcdr. Douglas Karl Menikheim  
10.) Jul 1972 - Dec 1973            Lcdr. Alan Elroy Witham  
11.) Dec 1973 - 16 Dec 1974      Lcdr. James Joseph Hogan III